Karolína Kamberská » » Srdečný pozdrav hospodyňky

26.12.2014

Srdečný pozdrav hospodyňky

Moji milí, doufám že máte klidné Vánoce! (ano, životní zkušeností jsem dospěla k tomu, že právě KLID je o Vánocích to, co by se mělo přát nejvíc).  Dlouho jsem sem nepsala, což je tím, že jsem muziku celkem pustila z hlavy – moje hlava má omezenou kapacitu, a tak se do ní nevejde moc najednou.

A teď se tam vítězoslavně usídlilo všechno kolem vaření. Moje kuchařka patří mezi nejprodávanější knížky letošního prosince a od ledna běží druhá řada pořadu v telce, takže furt vařím, ochutnávám, píšu scénáře, za pár dní začnu znova točit, a celá ta věc je pro mě příjemně vzrušující… Občas se přistihuju že s přiblblým úsměvem koukám z okna na stromy a řikám si, jak mě to všechno baví.

Doznávám, že s muzikou jsem to tak v poslední době moc necítila – na „Hořkosladce“ byly možná moje poslední „dospělé“ písně. Od té doby, asi jak stárnu, jsem si hodně věcí srovnala v hlavě i v životě. A ty pocity, ze kterých vycházely moje písničky, najednou zmizely. Až se naučím psát dobré písničky o tom, že jsem šťastná a veselá, hned je natočím. Zatím nepíšu nic, jsem na to moc šťastná a veselá. Což neznamená, že nebudu vůbec hrát – na jaro mám domluvených pár koncertů, ale nebude to žádné pravidelné objíždění klubů jako dřív.

V kuchyni v puntíkovaný zástěrce jsem sama sebou. V dobách Steinovek mě štvalo, že polovina lidí slyšela v mých písničkách feminismus. Byl to omyl – jsem sice poněkud prostořeká, ale můj životní názor je nechutně tradiční. Písničky pro děti a psaní kuchařek odpovídá mému vkusu a ideálu mnohem líp, než zařazování do stejné kategorie s „drsnými holkami, co nadávají na chlapy“ – nejsem drsná a hodné chlapy žeru, takže mi ten omyl vždycky kazil náladu.

Písniček pro děti mám naopak spoustu, to je prostě čistá radost! Když nebude letos čas natočit „Zaříkadla“ (druhý díl Říkadel a křikadel), což se klidně může stát, doufám že je vydám aspoň jako knížku.

A teď si dopiju ranní kafe a vyrazím s nejmenším na nákup (i když nevim, zrovna se zakoukal na nějakou pohádku…) – no dobře, tak si budu ještě chvíli číst. Ať se nám všem daří v roce 2015! Málo hořkosti, spoustu sladkosti (ale zase né tolik, aby nám z ní bylo těžko).

Vaše Karolína